Jakie właściwości ma kawa inka?

Kawa zbożowa produkowana jest z pieczonych ziaren zboża, pszenicy, jęczmienia, korzenia mniszka, buraka cukrowego czy cykorii. Żywieniowcy cechują jej duże wartości lecznicze. Jest to trunek, jaki umożliwia trawienie wapnia, reguluje przemianę materii oraz wspiera mechanizm trawienia. Kawa zbożowa ma substancje wzmacniające – białka i cukry, natomiast przy tymże jest pozbawiona tłuszczu. Jest również źródłem istotnych elementów wzmacniających, m.in. magnezu, selenu, natomiast również polifenoli, jakie ujawniają działanie przeciwutleniające i witamin z grupy B.

Czym jest kawa zbożowa?

Inka kawa zbożowa (https://www.bee.pl/kawa-zbozowa-inka-orkiszowa-100-g-bio_p997974.html) to prosty napój robiony z pieczonych ziarn wyselekcjonowanych zbóż – niejednokrotnie zboża oraz jęczmienia fakultatywnie orkiszu, pszenicy – i czasem, przeróżnego typu dodatków, takich jak cykoria, burak cukrowy czy przyprawy korzenne. Kawy zbożowe nie mają konserwantów oraz barwników, niemniej czasem uzupełniane są w wybrane witaminy czy minerały (np. magnez). Kawy zbożowe mają niejednokrotnie formę trunków rodzaju instant (rozpuszczalnych), niemniej na rynku znaleźć można także takie, jakie parzy się tak, jak herbatkę, tj. przez zalanie torebeczki ze świeżą kompozycją gorącą wodą.

Wartości kawy zbożowej

Od niedawna kawa zbożowa jest uważana za artykuł wellness, więc pozytywnie oddziałujący na zdrowie. Jeszcze chętniej jest spożywana do śniadania, ponieważ umożliwia trawienie wapnia i wspiera mechanizm trawienia. Także ma substancje wzmacniające: białko i cukry, natomiast przy tymże jest pozbawiona tłuszczu. Kawa zbożowa jest bogatym zarzewiem błonnika rozpuszczalnego w wodzie. Już 2-3 filiżanki kawy zaleją połowę dobowego zamówienia na błonnik. Jest również źródłem istotnych elementów wzmacniających: magnezu, selenu, natomiast również polifenoli, jakie ujawniają działanie przeciwutleniające. Na uwagę w obecnych czasach zasługuje Inka z błonnikiem. Jest bogatym zarzewiem inuliny, jaka działa jak zwykły prebiotyk. Pobudza wzrost przydatnych bakterii jelitowych, takich jak Lactobaccillus czy Bifidobacterium. Bakterie owe są potrzebne do normalnego działania pełnego systemu, pomiędzy innymi działają w trawieniu posiłków, natomiast również usprawniają wytrzymałość organizmu.

Inka w ciąży

Dobre działanie lecznicze Inki powoduje, iż jest odpowiednim zamiennikiem standardowego trunku kofeinowego. Wybierają go niejednokrotnie kobiety w ciąży, co więcej są zachwycone wpływem trunku na stan ich nastawienia oraz zdrowia. Odsłonę bezkofeinową mogą wypijać dzieci, co jest potwierdzeniem, iż jest ona zupełnie nieszkodliwa oraz bezpieczna dla organizmu kobiety będącej w ciąży.

Coffee obraz autorstwa freepik – www.freepik.com